Nazywam się Viktoria. Do Polski przyjechałam w 2014 roku na studia. Aktualnie pracuję w PARETTi na stanowisku Koordynatora. W swoim poprzednim artykule „Dlaczego warto pracować w Polsce” wspominałam, jakie korzyści może uzyskać obcokrajowiec rozpoczynając pracę w Polsce. Tym razem chciałabym Państwu przybliżyć moje początki w Polsce- czyli, jak rozpoczęłam studia na polskiej uczelni, opowiedzieć o procedurach i formalnościach, a także przytoczyć historie moich znajomych, którzy tak, jak ja do Polski przyjechali z zamiarem nauki.
Paretti od początku działalności wspiera studentów oferując praktyki, staże, a także pracę dorywczą. Sporą grupę stanowią studenci z zagranicy, co roku do Polski przyjeżdża coraz więcej młodych ludzi z różnych krajów świata, w celu zdobycia wykształcenia.
Dlaczego zagraniczni studenci wybierają właśnie Polskę?
Co daje młodemu studentowi ten wybór i jak znaleźć odpowiednią uczelnię?
Od początku.. Studia w Polsce – to nie tylko europejski dyplom i wiedza, ale dodatkowa możliwość zobaczenia świata, poznania nowych tradycji, kultury, ludzi, a także znalezienia ciekawej pracy, zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych w wybranym kierunku. To szansa zbudowania swojej przyszłości.
Jakie benefity przysługują studentom – obcokrajowcom?
To oczywiście różne ulgi i zniżki studenckie. Na transport miejski, pociągi, koncerty, muzea, kina, teatry, hotele, siłownie itp. Możliwość udziału w uczelnianych projektach, konkursach i wymianach międzynarodowych. Dla obcokrajowców szczególnie ważny jest przyjazny system legalizacji pobytu i możliwość podjęcia pracy w trakcie studiów bez żadnych dodatkowych zezwoleń. Mało tego, jeśli ukończysz studia w trybie dziennym, to możesz na zawsze zapomnieć o wyrabianiu jakichkolwiek zezwoleń do pracy na terytorium Polski! Będziesz potrzebował jedynie potwierdzenia swojego legalnego pobytu. Dotyczy to również absolwentów szkół policealnych.
Jak rozpocząć studia w Polsce i ile to kosztuje?
Rozpoczęcie studiów w Polsce jest bardzo proste. Mówię poważnie, dlatego, że sześć lat temu sprawdziłam to osobiście. Nie musisz pisać żadnych egzaminów w swoim kraju, ani w Polsce.
- Na start wystarczy, że wybierzesz uczelnię i kierunek (większość uczelni posiada strony internetowe w różnych językach oraz zatrudnia pracowników odpowiedzialnych za obsługę obcokrajowców) i wypełnisz podanie o przyjęcie.
Co ciekawe, warunki cenowe są bardzo atrakcyjne, porównując z innymi krajami, często jest możliwość studiów darmowych. Oczywiście zależy to od kierunku i rodzaju uczelni. Na przykład mnie koszt nauki na rok wynosił około 700-800$, co jest o wiele mniej, niż na większości uczelni w moim rodzinnym kraju.
- Drugim, bardzo ważnym etapem jest wyrobienie odpowiednich dokumentów, zapewniających legalny pobyt i naukę w Polsce.
W pierwszej kolejności niezbędne będzie wyrobienie wizy albo posiadanie paszportu biometrycznego, a do przyjęcia na studia najważniejsze jest potwierdzenie opłaty za pierwszy semestr/rok, dokument równoważny polskiemu świadectwu dojrzałości, apostille świadectwa dojrzałości wydanego poza granicami RP, tłumaczenie przysięgłe na język polski wszystkich dokumentów w innym języku i aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Możesz mieć wrażenie, że jest tego za dużo i nie do załatwienia bez pomocy firmy pośredniczącej, ale nie jest to tak skomplikowane, uwierz mi- od A do Z robiłam wszystko sama po kolei i nie było w tym nic trudnego.
W biurze Paretti obecnie zatrudniamy sześciu studentów w tym czterech z zagranicy:
- trzech w dziale informatyki;
- dwóch rekruterów;
- jeden praktykant.
Zapytaliśmy kilku z nich, którzy przyjechali do Polski z zagranicy, dlaczego zdecydowali się na studia w Polsce, oto co nam powiedzieli:
«Zdecydowałem się na studia w Polsce, ponieważ tu dają dobrą wiedzę dla startu kariery w kierunku, którym chcę się rozwijać. Też dużym plusem dla mnie jest pensja, która jest wielokrotnie większa, niż na Ukrainie i możliwość znalezienia pracy dorywczej nawet w trakcie studiów».
Volodymyr Zhydkych
«Czemu Polska? Dlatego, że proponuje ona większe możliwości rozwoju, dyplom z Unii Europejskiej po ukończeniu studiów, atrakcyjne wynagrodzenie. Nawet będąc studentem mogę dobrze zarabiać. Czy miałem jakieś trudności? Oczywiście, że tak. Ale tylko na samym początku, jak każdy student. Największy problem był związany z barierą językową oraz legalizacją pobytu w Polsce».
Viktor Shavchuk
Dlaczego wybrałem Polskę ?
Jadę w tej chwili do miejsca w którym wszystko się zaczęło, do domu, do rodziny, obroniłem pracę dyplomową i właśnie czas na wakacje. Do Polski przyjechałem dzięki swojemu tacie kiedy miałem 17 lat. Tato chciał jakoś zmienić moje życie i dlatego postanowił, że koniecznie musimy wyrobić Kartę Polaka i przynajmniej spróbować. Znalazłem na stronie internetowej listę uczelni i od razu wybrałem Uniwersytet Opolski.Czy miałeś jakieś problemy w trakcie studiów?
Ohhh..Miałem. Przeszkadzało mi na samym początku najbardziej to, że nie znałem języka, a zacząłem studia na bardzo trudnym kierunku – zarządzanie. Ale dla mnie to było wielkie wyzwanie, zacząłem pracować i starannie uczyć się języka, poznałem dużo nowych ludzi, odwiedziłem siedem krajów, w których nigdy wcześniej nie byłem, kupiłem swój pierwszy samochód… Podczas studiów zrozumiałem, że chcę zmienić kierunek, bo interesuje mnie w ogóle inna branża, dlatego proces otrzymania dyplomu trochę się wydłużył, ale nie żałuję. Obroniłem dyplom dziennikarza w turystyce i mam nadzieję, że szybko znajdę odpowiednią pracę.Andrii Yurashek
W ostatnim czasie obserwujemy, że sporo firm ma bardzo duży problem z pozyskaniem nowych pracowników. W związku z tym, że sami jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy ze studentami, w tym ze studentami z zagranicy, zachęcamy innych przedsiębiorców do tego, aby umożliwili studentom możliwość zatrudnienia
Natomiast firmy, które już zatrudniają lub dają staże i praktyki studentom, zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie “Firma solidarna ze studentami” www.firmasolidarnazestudentami.pl, którego współorganizatorami są: