Analiza opolskiego rynku pracy

W dzisiejszych czasach rynek pracy jest dynamiczny i zmienny, co sprawia, że wiele osób ma trudności w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniej ścieżki kariery. W celu ułatwienia tego procesu, od kilku miesięcy prowadzimy analizę rynku pracy.

W niniejszym artykule przedstawimy wyniki analizy, skupiając się na miesiącach od sierpnia 2022 roku do stycznia 2023 roku i na najbardziej obecnie poszukiwanych zawodach i branżach.

Czy to koniec “Rynku Pracownika”?

W ostatnich latach w Paretti, ale i w innych Przedsiębiorstwach nawarstwiał się problem z brakiem pracowników; trudno było zaspokoić wszystkie potrzeby pracodawców. Jednak najpierw okres pandemii, a następnie wojna na Ukrainie spowodowały, że sytuacja ta uległa zmianie. Pracodawcy, również z uwagi na wizję kryzysu ekonomicznego, zdecydowanie mniej chętnie zwiększają zatrudnienie, a i pracownicy z większą rozwagą podchodzą do zmiany pracy.

Pewnym odbiciem tych nastrojów jest ilość ofert pracy, które pojawiały się na rynku w ostatnich miesiącach. Nasza analiza obejmuje okres od połowy 2022 roku do końca stycznia i można zauważyć, iż liczba ofert pracy od sierpnia do grudnia systematycznie spadała. Pewne ożywienie można zauważyć w styczniu i z zaciekawieniem będziemy się przyglądać kolejnym miesiącom, czy to odbicie jest tylko chwilowe, cz też jest to już długofalowa tendencja.

Jakie są najbardziej poszukiwane stanowiska pracy?

  • Najwięcej ofert pracy pojawiło się w obszarze “produkcji” i “logistyki”. Największa ilość wakatów w tych kategoriach przypada na stanowiska: “pracownik produkcji” i “magazynier”. 
  • Na kolejnym miejscu znalazła się  kategoria: “Obsługa klienta”. Największa ilość ogłoszeń w tym obszarze dotyczyła konkretnie stanowiska: “doradca klienta”. 
  • “Handel detaliczny” to następna kategoria, która znalazła się w czołówce. W tym obszarze największe zapotrzebowanie było na stanowisko: “Kasjer – Sprzedawca”.

W jakich miastach w województwie opolskim  znajdziemy najwięcej ofert pracy?

  • W okresie od sierpnia 2022 roku do stycznia 2023 roku Opole było miastem z największą ilością ofert. Do czołówki należą także: Kędzierzyn Koźle, Nysa i Strzelce Opolskie.

Na jakich portalach szukać ofert pracy?

  • Podczas analizowanego okresu trudno określić jeden, dominujący portal, na którym pojawiłoby się najwięcej ogłoszeń.  Do grona witryn z największą ilością ogłoszeń pracy  w województwie opolskim możemy zaliczyć: pracuj.pl, olx.pl, jobdesk.pl oraz  pl.indeed.com.

Analiza opolskiego rynku pracy została opracowana za pomocą strony ,,jobmarketinsights.com”. Z całą pewnością warto śledzić zmiany na rynku pracy. Pozwoli to poznać największe  potrzeby pracodawców i pomóc w znalezieniu najlepszej oferty dla siebie.