Dlaczego warto pracować podczas studiów?

Dzień dobry, nazywam się Anna Mazur i na co dzień pracuję w firmie rekrutacyjnej PARETTi, do której zgłaszają się rzesze studentów, uczniów, czy słuchaczy poszukujący pracy dorywczej, stażu czy praktyk. Jestem absolwentką Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Podczas studiów odbywałam praktyki zawodowe, a także podejmowałam się różnych prac dorywczych. Uważam, że dzięki tym doświadczeniom nauczyłam się bardzo dużo i w efekcie finalnym było mi łatwiej podjąć zatrudnienie po zakończeniu studiów. 

 

Dlaczego praca podczas studiów jest ważna?

  • poznanie swoich mocnych i słabych stron- już podczas pierwszych doświadczeń zawodowych można lepiej poznać swoje mocne i słabe strony, dzięki czemu można zaplanować swój dalszy rozwój i ścieżkę kariery po zakończeniu edukacji.

 

  • oczekiwania vs. rzeczywistość- przed podjęciem pierwszej pracy, każdy z nas ma w głowie swoją wizję pracy, ukształtowaną zwykle na podstawie doświadczeń naszych bliskich, rodziców, rodzeństwa, czy też znajomych. Ponadto często też zdarza się, że obrany kierunek nauczania, ostatecznie okazuje się nie być takim, jakim się oczekiwało. Dlatego warto odbyć praktyki, czy staże podczas studiów, aby móc określić już na wczesnym etapie nauki, czy obrany kierunek nam odpowiada, aby uniknąć późniejszych rozczarowań. 

 

  • budowanie doświadczeń i zdobywanie cennej wiedzy- z mojego kilkuletniego doświadczenia w pracy w biurze pracy i kontaktu z klientami wiem, że coraz częściej pracodawcy przywiązują większą wagę do doświadczenia, niż do “papierka” potwierdzającego uzyskanie tytułu, czy dyplomu. Podjęcie pracy już podczas nauki, może przyspieszyć proces zdobywania doświadczenia. Ponadto praca podczas studiów może okazać się mocnym argumentem podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdy będziesz starał się o swoją pierwszą pracę, po zakończeniu edukacji. 

 

  • nauka organizacji- jednoczesne pogodzenie nauki z pracą wymaga od nas umiejętności zarządzania swoim czasem. Jest to bardzo cenna cecha niezależnie od zawodu jaki będziemy w przyszłości wykonywać.

 

  • budowanie pewności siebie- dzięki pracy podczas nauki, można już na tym etapie budować pewność siebie w kwestii własnych umiejętności i kwalifikacji . Dzięki tej umiejętności będzie Ci łatwiej zaprezentować się podczas przyszłych rozmów kwalifikacyjnych.

 

  • niezależność finansowa i odciążenie budżetu rodziców- zdobywanie doświadczenia to jedno, natomiast praca podczas nauki wiąże się najczęściej z celem zarobkowym. Jest to zazwyczaj największy czynnik motywujący, który poza możliwością niezależności finansowej od rodziców, daje szansę na ułatwienie życia studenckiego, które zazwyczaj związane jest z szeregiem wyrzeczeń.

 

  • nawiązanie pierwszych kontaktów zawodowych- budowanie relacji biznesowych już na etapie studiowania na pewno ułatwi szybsze znalezienie satysfakcjonującej pracy po ukończeniu studiów

 

Moje doświadczenia podczas pracy na studiach:

Sama jestem absolwentką Politechniki Opolskiej. Na studia do Opola przyjechałam z czterema koleżankami. Podczas studiów tylko mi udało się znaleźć pracę, dzięki której mogłam odciążyć budżet rodziców. Praca, którą wykonywałam dała mi szansę na poznanie wielu ciekawych osób i nawiązania cennych kontaktów. Natomiast moje koleżanki nie miały takiej możliwości. Co najważniejsze z naszej czwórki tylko ja po zakończeniu edukacji zostałam w Opolu.

 

Pomysł na cenną inicjatywę dla regionu, studentów i pracodawców:

W związku z tym, zrodził się pomysł na inicjatywę, która ułatwi osobom uczącym się znalezienie praktyk, stażu, czy zatrudnienia w trakcie lub po odebraniu dyplomu. Jestem koordynatorem konkursu “Firma solidarna ze studentami”.  Efektem finalnym konkursu, który zainicjowaliśmy wspólnie z Wydziałem Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej, Instytutem Ekonomii i Finansów Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz Szkołą Cosinus, ma być wykaz firm, które są przyjazne dla osób uczących się, poprzez umożliwianie im pracy, którą mogą pogodzić z nauką, a także poprzez oferowanie staży i praktyk. 

Konkurs ma niezwykle ważne znaczenie dla regionalnego rynku pracy, szczególnie, że został zainicjowany w czasie trwania pandemii Covid-19. O jego znaczeniu świadczy fakt, że patronat honorowy objęli:

  • Arkadiusz Wiśniewski Prezydent Miasta Opole;
  • Kuratorium Oświaty w Opolu – Opolski Kurator Oświaty Michał Siek;
  • Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego – Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła , który podkreślił iż „inicjatywa konkursu wpisuje się w priorytetowe działania samorządu województwa”.

 

Zapytaliśmy przypadkowych studentów o ich opinie:

 

Nazywam się Ania. Na co dzień studiuję w Opolu. Mój plan zajęć pozwala mi na połączenie nauki z pracą dodatkową. Interesuję się marketingiem. Po długich poszukiwaniach, udało mi się znaleźć staż, dzięki któremu mogę rozwijać swoje zainteresowania i zdobywać doświadczenie, a co najważniejsze poznałam wielu ludzi, którzy wspierają mnie w moim rozwoju. 

 

Nazywam się Marcin. Na co dzień studiuję informatykę. Dzięki pracy dodatkowej rozwijam się, zdobywając cenne doświadczenie, tym samym odciążam budżet moich rodziców. Dodatkowo pozyskałem wiele cennych kontaktów, które na pewno zaowocują w przyszłości.

 

Nazywam się Piotrek. Tak jak Marcin studiuję informatykę. Dzięki odbytym praktykom, udało mi się nawiązać współpracę z Pracodawcą, dzięki czemu jestem bardziej niezależny finansowo od moich rodziców i mogę inwestować w swój dalszy rozwój. Najważniejszym aspektem mojej pracy jest fakt, że udało mi się zdobyć doświadczenie i uzyskać cenną wiedzę od wieloletnich praktyków.  

 

Absolwenci opolskich uczelni są pochłaniani przez ościenne metropolie. Jeżeli Państwa firma oferuje jakiekolwiek zatrudnienie dla osób uczących się, bądź też absolwentów, to zapraszam serdecznie do udziału w konkursie. Odwróćmy wspólnie ten trend i pokażmy studentom, że na Opolszczyźnie też można rozwijać swoje skrzydła i zdobyć zatrudnienie!

Zgłoszenia przyjmowanie są na stronie:  https://firmasolidarnazestudentami.pl/formularz/

Udostępnij artykuł na:
Facebook
LinkedIn
Twitter

Zobacz nasze usługi

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NAMI!

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Wypełnij nasz formularz, napisz do nas na maila lub zadzwoń:

Zobacz nasze usługi