Likwidacja OFE – Przed Tobą trudna decyzja!

Czym jest OFE?

Przypomnijmy OFE to Otwarty Fundusz Emerytalny, który miał gromadzić środki pieniężne, by po przejściu na emeryturę jej wartość była wyższa. Jednak w 2011 roku rozpoczął się proces powolnego wygaszania OFE.

W 2021 roku wchodzi w życie ustawa likwidująca OFE, wstępną datą rozpoczynającą ten proces jest 1 czerwca (może to ulec przesunięciu ze względu na posiedzenie Sejmu oraz Senatu).

Jakie zmiany nas czekają?

W momencie wejścia ustawy likwidującej OFE osoby, które gromadziły środki pieniężne na OFE, będą musiały zadeklarować, gdzie chcą je ulokować. Możliwości są dwie przetransferowanie środków do IKE+ lub do ZUS.

Czas na podjęcie tej decyzji jest wyznaczony między 1 czerwca, a 2 sierpnia, jeśli w tym czasie decyzja nie zostanie podjęta z automatu taka osoba zostanie przydzielona do IKE+.
Po przekazaniu środków do IKE+ lub ZUS nie będzie można już zmienić swojej decyzji, nie będzie można również dokonać podziału środków między te dwie instytucje.

Co wybrać?

Każdy wybór instytucji ma swoje zalety jak i wady, warto więc bliżej się temu przyjrzeć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

                             
                                 IKE+
-pobranie 15% opłaty przekształceniowej
-środki dziedziczone
-wypłata po osiągnięciu wieku emerytalnego
-wypłata do wyczerpania środków
-możliwy wzrost/spadek aktywów z inwestycji
-brak podatku przy wypłatach
-środki nie są chronione przed komornikiem
                          ZUS                         
-bezpłatny transfer środków
-środki niedziedziczone
-wypłata po osiągnięciu wieku emerytalnego
-wypłata przy emeryturze dożywotnia
-waloryzacja na zasadach ogólnych
-podatek pobierany przy emeryturze
-komornik nie może zająć środków na koncie ZUS

Dla kogo  IKE+?

  • Dla mężczyzn preferowany jest wybór IKE+, ze względu na większe prawdopodobieństwo wcześniejszego zgonu w wieku 18-45 lat. W tym przypadku ważny jest czynnik dziedziczenia środków zgromadzonych na koncie w IKE+.
  • Dla osób, które chcą jednorazowo wypłacić większą sumę środków pieniężnych.

Dla kogo ZUS?

  • Dla kobiet, ponieważ przeciętna długość życia kobiet jest dłuższa niż mężczyzn, w związku z czym środki zgromadzone będą wypłacane z emeryturą dożywotnio.
  • Dla osób, które mają problemy z zajęciami komorniczymi.

 

Warto, więc dobrze się zastanowić nad tym jaką instytucję wybrać, co przyniesie nam większe korzyści w przyszłości. Należy również pamiętać, że są to informacje aktualne na dzień dzisiejszy i nikt nie może zagwarantować, że za 5, 10 czy 15 lat będą obowiązywały takie same warunki.

Udostępnij artykuł na:
Facebook
LinkedIn
Twitter

Zobacz nasze usługi

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NAMI!

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Wypełnij nasz formularz, napisz do nas na maila lub zadzwoń:

Zobacz nasze usługi