Wypalenie zawodowe – jak radzić sobie w dynamicznym środowisku pracy? Porady od specjalistów HR

W dzisiejszym szybko zmieniającym się i wymagającym środowisku zawodowym, problem wypalenia zawodowego stał się istotnym zagadnieniem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Współczesne wyzwania, takie jak coraz większa konkurencja, presja czasu, rosnące wymagania oraz ciągłe dostosowywanie się do nowych technologii, mogą prowadzić do niezdrowego stanu psychicznego pracowników i negatywnie wpływać na ich zaangażowanie w pracę oraz ogólne zadowolenie z życia.

Czym jest wypalenie zawodowe i jakie są jego konsekwencje?

Wypalenie zawodowe (ang. burnout), to kompleksowy stan psychofizyczny, który pojawia się w wyniku chronicznego narażenia na stres związany z pracą. Objawia się ono uczuciem wycofania emocjonalnego, poczuciem wyczerpania psychicznego i fizycznego, a także obniżeniem efektywności zawodowej. Wypalenie to zjawisko stopniowe, rozwijające się na skutek długotrwałego narażenia na różnego rodzaju stresory związane z pracą, takie jak nadmierna presja, brak wsparcia ze strony kolegów i przełożonych, niewłaściwie zdefiniowane cele, czy brak kontroli nad wykonywanymi zadaniami. 

Osoba wystawiona na długotrwałe czynniki stresogenne, narażona jest na konsekwencje z nimi związane. Te mogą manifestować się w postaci problemów zdrowia psychicznego, takich jak depresja lub chroniczne uczucie lęku. Pod względem fizycznym, osoby cierpiące na wypalenie często doświadczają przewlekłego zmęczenia, bezsenności, bólów głowy i mięśni, a także problemów z układem pokarmowym. W ekstremalnych przypadkach wypalenie zawodowe może prowadzić do myśli samobójczych lub prób samobójczych. Konsekwencje wypalenia mogą również wpływać negatywnie na relacje zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Osoba może często odczuwać rozdrażnienie, wycofanie lub trudności w nawiązywaniu kontaktów. Wykonywanie obowiązków zawodowych może stać się znacznie trudniejsze, prowadząc do obniżenia wydajności i jakości pracy.

Kogo dotyka wypalenie zawodowe?

Zjawisko wypalenia stanowi ryzyko dla każdej grupy zawodowej, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy i jej charakteru. Bez względu na to, czy jesteśmy zaangażowani w prace intelektualne, czy fizyczne oraz czy współpracujemy z innymi ludźmi lub pracujemy samodzielnie, nasza praca może stać się źródłem nieprzyjemnych doświadczeń. 

Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Co zrobić, kiedy czujemy, że taki problem pojawił się w naszym życiu?

Istotne jest zadbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Warto zaznaczyć, że różne strategie mogą mieć odmienny wpływ na każdego z nas, ze względu na nasze indywidualne cechy oraz aktualne okoliczności życiowe. Z perspektywy psychologiczno-fizycznej ważne jest, aby:

  • Starać się utrzymywać balans między pracą a życiem prywatnym – istotne jest znalezienie w trakcie dnia momentów na relaks oraz różnorodnych zajęć, które nie są związane z pracą i pozwolą odciążyć umysł od codziennych stresów i zmartwień.
  • Korzystać z technik relaksacyjnych – takich jak kontrolowanie oddechu, praktykowanie medytacji oraz regularna aktywność fizyczna. Takie praktyki mogą być pomocne w zmniejszaniu poziomu stresu i napięcia.
  • Określać cele i plany zawodowe – to ważne, aby ustalić i sprecyzować nasze życiowe i realistyczne cele oraz aspiracje. Dzięki temu mamy motywację do działań oraz możemy uniknąć poczucia dezorientacji, której często towarzyszy napięcie, frustracja i stres,
  • Korzystać ze wsparcia specjalisty – kiedy czujemy, że objawy wypalenia zawodowego nasilają się i wymykają spod naszej kontroli, warto jest skorzystać z usług psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi

Jak PARETTi radzi sobie z wypaleniem zawodowym pracowników?

W niektórych przypadkach, najlepszym i być może jedynym wyjściem jest zmiana zatrudnienia nie będącego już źródłem stresu i problemów zawodowych. Nasza firma podejmuje działania w odpowiedzi na problem związany z wypaleniem zawodowym i wspólnie z naszym zespołem, angażuje się poprzez wsparcie naszych klientów w tej trudnej sytuacji. Poprzez różnorodność ofert, dana osoba ma możliwość podjęcia pracy, która lepiej odpowiadać będzie jej zainteresowaniom, umiejętnościom czy preferencjom. 

Pomagamy w krótkim czasie znaleźć jak najlepiej dopasowaną ofertę pracy (np. tymczasową), co pozwala na skrócenie okresu bezrobocia między pracami stałymi. Świadomość braku stałego zatrudnienia, oprócz problemów na płaszczyźnie finansowej, powodować może poczucie bezsilności i frustrację.

Dzięki podjęciu pracy w nowym miejscu i środowisku, osoba zatrudniona ma możliwość poszerzenia swojego doświadczenia, rozwijania nowych umiejętności, a także skierowana jest na nowe wyzwania, dzięki którym wypierana jest rutyna i monotonia, czyli czynniki sprzyjające powstawaniu wypalenia zawodowego.

Okres przejścia do nowej pracy stanowi często wyzwanie, dlatego oferujemy wsparcie naszym klientom w procesie poszukiwania zatrudnienia. Pomagamy w znalezieniu nowej pracy, udzielamy doradztwa w tworzeniu CV oraz prowadzimy rozmowy, co może pomóc w zwiększeniu poczucia skuteczności i umożliwia lepsze radzenie sobie podczas poszukiwań zatrudnienia, a także otwierać nowe perspektywy zawodowe.

Jako zespół również doświadczamy ryzyka wypalenia, dlatego aktywnie dążymy do przełamywania rutyny codziennego życia. Okresowo organizujemy wyjazdy do różnych interesujących miejsc, aby zregenerować siły i zacieśnić nasze relacje. Poza pracą, nasi członkowie angażują się także w różne pasje i zainteresowania, takie jak bieganie, podróże czy modę.

Z tego powodu troszczenie się o nasze dobre samopoczucie zawodowe stanowi istotny element naszego celu, który przekłada się na osiągnięcia w pracy oraz satysfakcję, zarówno naszą, jak i naszych klientów. Jest to również skuteczny środek ochrony przed wypaleniem zawodowym.

Udostępnij artykuł na:
Facebook
LinkedIn
Twitter

Zobacz nasze usługi

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NAMI!

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Wypełnij nasz formularz, napisz do nas na maila lub zadzwoń:

Zobacz nasze usługi