Zlecenie tymczasowe, praca tymczasowa a leasing pracowniczy – czym się różnią?

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, elastyczne zarządzanie zasobami ludzkimi staje się niezbędne. Firmy coraz częściej sięgają po różne formy zatrudniania pracowników, aby sprostać wyzwaniom i zapewnić sobie ciągłość działania. W niniejszym artykule omówimy różnice między pracą tymczasową, leasingiem pracowniczym oraz zleceniem tymczasowym.

Czym różni się usługa pracy tymczasowej od leasingu pracowniczego i zlecenia tymczasowego?

Leasing pracowniczy, praca tymczasowa i zlecenie tymczasowe to różne konstrukcje związane z zatrudnianiem pracowników. Poniżej przedstawiamy ich główne różnice.

Praca tymczasowa

Praca tymczasowa jest regulowana odrębną od Kodeksu Pracy ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Można ją znaleźć pod tym linkiem.

W realizacji tej usługi występują trzy podmioty:

  1. Pracownik tymczasowy – wykonuje zadania na rzecz Pracodawcy Użytkownika, np. sezonowe lub tymczasowe prace.
  2. Agencja pracy tymczasowej – odpowiada za rekrutację pracowników na podstawie wymagań Pracodawcy Użytkownika, zawarcie z pracownikiem umowy na czas określony oraz całą obsługę kadrowo-płacową, w tym wypłatę wynagrodzenia.
  3. Pracodawca Użytkownik – firma, która korzysta z usług pracownika tymczasowego w celu wykonania określonych zadań.

Zlecenie tymczasowe

Zlecenie tymczasowe najczęściej jest rozumiane na tej samej zasadzie co praca tymczasowa, z tą różnicą, że pracownik tymczasowy nie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a na podstawie umowy cywilnoprawnej, popularnie nazywanej umową zlecenia.

Taka forma zatrudniania bywa preferowana np. przez studentów ze względu na mniejsze koszty zatrudnienia.

Drugie znaczenie „zlecenia tymczasowego” to outsourcing, gdzie zleceniodawca zleca firmie outsourcingowej wykonanie konkretnej usługi wymagającej specjalistycznej wiedzy lub umiejętności, leżącej poza zakresem działania zleceniodawcy.

Leasing pracowniczy

W polskim prawie nie istnieje pojęcie leasingu pracowniczego, jednak to sformułowanie jest często wykorzystywane na rynku pracy i bywa różnie interpretowane.

Pod pojęciem „leasingu” agencje pracy oraz firmy, które potrzebują czasowo zwiększyć zasoby kadrowe, uznają zarówno usługę „pracy tymczasowej”, jak i usługę „zlecenia tymczasowego”. W związku z tym, bardzo ważne jest odpowiednie rozpoznanie potrzeb firmy, która zmaga się z problemami kadrowymi, aby określić najlepszą, najbardziej optymalną formę współpracy.

Jaka usługa będzie najlepsza dla Twojej firmy?

Wybór odpowiedniej formy zatrudnienia zależy od specyficznych potrzeb Twojej firmy. Jeśli potrzebujesz pracowników do zadań sezonowych lub krótkoterminowych, praca tymczasowa może być idealnym rozwiązaniem. Jest to szczególnie korzystne, gdy potrzebujesz elastyczności bez angażowania się w długoterminowe zobowiązania.

Zlecenie tymczasowe jest dobrym wyborem, jeśli chcesz zatrudnić specjalistów do konkretnych projektów lub zadań, które wymagają specyficznych umiejętności. Może to być także bardziej opłacalne finansowo w przypadku studentów lub pracowników, którzy preferują umowy cywilnoprawne.

Leasing pracowniczy może być odpowiednią opcją dla firm, które chcą szybko zwiększyć liczbę pracowników bez konieczności długoterminowego zaangażowania. Jest to elastyczna forma zatrudnienia, która może pomóc w pokryciu nagłych wzrostów zapotrzebowania na pracowników.

Zaufaj ekspertom z PARETTi – dobierzemy usługę do Twoich potrzeb

Zrozumienie różnic między pracą tymczasową, zleceniem tymczasowym a leasingiem pracowniczym jest niezbędne dla efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi w firmie. W PARETTi od 2017 roku posiadamy Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001:2015 w zakresie doradztwa biznesowego. Dzięki naszemu ponad dziesięcioletniemu doświadczeniu i znajomości rynku pracy, jesteśmy w stanie dobrać dla każdego klienta najkorzystniejszą formę współpracy, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.

Opowiedz nam o potrzebach swojej firmy – nasi eksperci zaproponują najlepsze rozwiązanie. Skontaktuj się z nami już dziś!

potrzeby twojej firmy zaproszenie do rozmowy z ekspertem paretti
Udostępnij artykuł na:
Facebook
LinkedIn
Twitter

Zobacz nasze usługi

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NAMI!

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Wypełnij nasz formularz, napisz do nas na maila lub zadzwoń:

Zobacz nasze usługi