Praca w Norwegii

praca w norwegii

 

Norwegia to niewątpliwie piękny kraj. Kadra Agencji pracy PARETTi sama przekonała się o tym podczas wizyty w lipcu 2018 roku i spotkań z naszymi norweskimi partnerami. Norwegia to kraj, który wśród Polaków cieszy się dużą popularnością, głównie ze względu na możliwość podjęcia dobrze płatnej pracy. Potwierdzają to statystyki – Polonia mieszkająca w Norwegii to ok. 100 000 osób.

Dla osób zainteresowanych wyjazdem, a także Polaków mieszkających w Skandynawii przygotowaliśmy kilka interesujących ciekawostek.

Praca:

  • W Norwegii żyje najwięcej milionerów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Jest to również kraj, w którym jest najmniejsza różnica pomiędzy dochodami pracowników na różnych stanowiskach.
  • W Norwegii obowiązują minimalne stawki godzinowe dla poszczególnych branż, np w branży budowlanej pracownicy wykwalifikowani z min. rocznym doświadczeniem w pracy zarabiają min. 185,50 NOK. Dla pracowników wykonujących prace związane z utrzymaniem czystości obowiązuje stawka min 177,63.
  • Praca w Norwegii jest poszukiwana ze względu dobre zarobki oraz możliwość stałego zatrudnienia.

Życie codzienne:

  • Norwegowie piją bardzo dużo kawy. Pięć kaw dziennie jest praktycznie standardem dla większości mieszkańców. “Przegrywają” jedynie ze swoimi sąsiadami ze wschodu – Finami, którzy przodują w tej “dziedzinie”.
  • Większość sklepów w Norwegii jest zamknięta w niedziele. Nie jest już to w tej chwili dla Polaków takim zaskoczeniem, biorąc pod uwagę ostatnie zmiany jakie zaszły w naszym kraju. Jeśli jednak ktoś z konieczności musi zrobić zakupy – zawsze do dyspozycji są kioski i stacje benzynowe.
  • Jeśli ktoś po wypiciu jednego piwa zastanawia się nad wejściem do samochodu – niech pomyśli jeszcze raz. W Norwegii nie ma tolerancji dla kierowców prowadzących samochód na “podwójnym gazie”. Osoba prowadząca samochód przyłapana na “gorącym uczynku” trafia do więzienia na 30 dni. Może pożegnać się z prawem jazdy, a także z 10% swoich rocznych zarobków. Zdecydowanie nie polecamy!
  • Jeśli jednak (nie daj Boże) coś przeskrobiesz – warunki więzienne są… dość dobre. Więźniowie często mają w pokojach łazienkę, jest ogólny dostęp do biblioteki, siłowni. Mimo wszystko, również nie polecamy się tam wybierać
  • Wolne od pracy – w Norwegii jak w każdym kraju istnieją dni wolne ze względu na obchodzone w danym terminie święto. Przykładem może być 17 maj – Święto Niepodległości. Maj jest ogólnie rzecz biorąc dość “dobrym” miesiącem jeśli chodzi o święta – aż 4 ustawowo wolne dni!
  • Dla większości Norwegów święta to możliwość wyjazdu i spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny. Tu nieco różnimy się od naszych sąsiadów z północy
  • Podróże do Norwegii – większość pracowników żyjących w Norwegii i powracających co jakiś czas do Polski korzysta z transportu lotniczego. Ceny biletów dość znacząco się różnią w zależności od miejsca wylotu i destynacji, jak i tego z jakim wyprzedzeniem zamówimy sobie bilet. Korzystając z “tanich linii lotniczych” można polecieć do Norwegii nawet za mniej niż 100 zł. Dla tych, którzy nie przepadają za lataniem a kochają jeździć autem – jest taka możliwość. Wystarczy jedynie dojechać do Danii, stamtąd przejechać słynnym mostem z Kopenhagi do Szwecji. Z tego miejsca już prosta droga do celu.

Sport:

Sport niewątpliwie odgrywa dużą rolę w życiu Norwegów. Najbardziej popularne są sporty zimowe – biegi narciarskie, skoki. Dla fanów piłki nożnej mamy smutną wiadomość – nie jest to sport narodowy jak w przypadku Polski. Jednakże reprezentacja Norwegii może pochwalić się nie lada osiągnięciem – żadnej przegranej w meczach z Brazylią, która w tej dziedzinie sportu jest na czele światowej czołówki. W 4 oficjalnych spotkaniach dwa razy odnieśli zwycięstwo i również dwa razy padł remis.

 

Natura:

Znaczną część kraju zajmują tereny górzyste, dzięki czemu możemy podziwiać piękne widoki. Jednymi z bardziej charakterystycznych cech norweskiej natury są fiordy. Czym właściwie są fiordy? To  wąskie, długie, polodowcowe zatoki wchodzące głęboko w głąb lądu. Najdłuższy i najgłębszy fiord w Norwegii to Sognefjord – długość: 203km, głębokość: 1308m

Dla osób chcących poznać Norwegię jeszcze lepiej i dowiedzieć się nieco więcej – zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami pracy. Kto wie, może już niedługo sam przekonasz się o urokach tego niewątpliwie pięknego kraju.

Szczegóły ofert pracy na naszej stronie https://b06.paretti.pl/oferty-pracy/

Udostępnij artykuł na:
Facebook
LinkedIn
Twitter

Zobacz nasze usługi

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NAMI!

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Wypełnij nasz formularz, napisz do nas na maila lub zadzwoń:

Zobacz nasze usługi