7 stycznia – wyznawcy Prawosławia świętują pierwszy dzień Bożego Narodzenia

boze narodzenie dla prawoslawnych

 

7 stycznia – w Polsce powoli wracamy do poświątecznych obowiązków, a wyznawcy Prawosławia świętują pierwszy dzień Bożego Narodzenia

 

Pisząc o świętach należy zaznaczyć, że podstawowa różnica między Wschodem a Zachodem to religia. Na wschodzie większość ludzi jest wyznania prawosławnego i to przede wszystkim generuje odmienność w obchodzeniu Świąt Bożego Narodzenia.

Na przykład Boże Narodzenie wg religii prawosławnej obchodzi się 7 stycznia, a nie 25 grudnia jak w Polsce, jest to również święto nazywane „Stary Nowy Rok”, związane z późnym przejściem wschodu z kalendarza juliańskiego na gregoriański.

Ogólnie okres świąteczny w państwach ze wschodniej Europy jest bardzo długi i interesujący, zaczyna się od 1 stycznia i kończy się 19 stycznia.

A teraz po kolei:

Nowy Rok – 1 stycznia

  • Jak w każdym kraju Nowy Rok witany jest szampańsko, w wesołej rodzinnej atmosferze
  • Ciekawa tradycja, która nie jest spotykana w Polsce – osoba (oczywiście) pełnoletnia dokładnie o północy zapisuje na kartce życzenie na następny rok i podpala ten papierek, czeka kiedy on w całości się spali i musi wypić szampana z popiołem i jeśli zdąży to zrobić w ciągu 60 sekund wszystkie życzenia się spełnią.

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia

  • W dzień wigilii, osoby religijne poszczą od rana aż do pierwszej gwiazdki, a wieczorem, kiedy na niebie pierwsza gwiazda się pojawi, siadają do kolacji z rodziną. Ten posiłek musi się składać z 12 dań w których nie mogą być używane ani mięsa i co ciekawe – nie mogą też być ryby, mleko ani jajka, a najważniejsze danie to kutia postna,
  • Po kolacji wszyscy idą do cerkwi na nabożeństwo, które zaczyna się około północy, a kończy się około godziny piątej, a czasem nawet siódmej rano!
  • W cerkwi prawosławnej nabożeństwa i procesje trwają znacznie dłużej niż w kościele katolickim. Nabożeństwa trwające około pięciu, sześciu godzin to norma i to nie tylko w Święta.
  • W wigilię jest też taka tradycja, że dzieci idą do rodziców podając im kolacje, a rodzice dają dzieciom prezenty.
  • Również w ten czas dzieci kolędują, czyli inaczej chodzą do innych domów i śpiewają pieśni o bożym narodzeniu
  • Następne święto to Stary Nowy Rok albo Nowy Rok według kalendarza Gregoriańskiego (14 stycznia)
  • 14 stycznia rano chodzą dzieci do mieszkań i rzucają pszenicę co ma przynieść dostatek i bogactwo

 

Święto Chrztu Pańskiego – 19 stycznia

  • Ludzie idą do cerkwi, żeby nabrać święconej wody, gdyż jak mówią ta woda chroni przed chorobami,
  • W ten dzień dużo ludzi idzie nad rzekę lub jezioro aby się wykąpać, a jak wiadomo, na wschodzie w tym okresie mogą być “ostre mrozy”, temperatura -20 stopni to norma, a co najciekawsze – kąpią się także dzieci, nie tylko dorośli.

Poznanie tradycji innych państw i narodów pomaga poznać świat i wymazać granice między ludźmi. Wszystkim, którzy dopiero dzisiaj zaczynają świętować, życzymy dzisiaj Wesołych Świąt!

 

Udostępnij artykuł na:
Facebook
LinkedIn
Twitter

Zobacz nasze usługi

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NAMI!

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Wypełnij nasz formularz, napisz do nas na maila lub zadzwoń:

Zobacz nasze usługi