Niejeden z nas na pewno spotkał się już z tym terminem, ale czy wszyscy wiedzą, o co tak naprawdę chodzi?
Co to jest work-life balance ?
Według definicji jest to umiejętność łączenia pracy z życiem prywatnym (dom, rodzina, realizowanie swoich hobby). Chcąc osiągnąć taką równowagę, najważniejsze jest, aby nie przenosić pracy do swojego życia osobistego oraz w drugą stronę, aby nie skupiać się na życiu prywatnym w czasie pracy.
Jakie niesie ze sobą korzyści ?
- Polepszenie samopoczucia oraz stanu zdrowia – utrzymując równowagę między pracą, a życiem prywatnym jesteśmy mniej narażeni na stres, który również wpływa na nasz stan zdrowia. Poza tym, jesteśmy w stanie przeznaczyć więcej czasu na np. sport czy inne wydarzenia w naszym życiu.
- Większa produktywność – osoba, która jest wypoczęta jest w stanie zrobić więcej zachowując przy tym motywację oraz kreatywność. Spotkać się można z testami 6-godzinnego dnia pracy oraz 4-dniowego tygodnia pracy w zagranicznych firmach.
- Satysfakcja z wykonywanej pracy – jeśli będziesz wykonywać swoje obowiązki w pracy, nie przenosząc ich do domu – na pewno będziesz czuć większą satysfakcję z tego co robisz.
- Większa lojalność pracowników oraz lepsze postrzeganie firmy – pracodawcy, którzy wspierają równowagę swoich pracowników są lepiej oceniani przez nich oraz chętniej polecani wśród osób poszukujących pracy. To może przekładać się na łatwiejsze szybsze znalezienie cennych specjalistów.
Ale to tylko nieliczne przykłady korzyści, które płyną z wykorzystywania równowagi między życiem, a pracą na co dzień. Zatem warto rozważyć wprowadzenie tych zasad w życie codzienne.
Jak to wygląda w innych krajach?
Dane zebrane na podstawie artykułu Business Insider.
Tak jak wyżej zostało już wspomniane, w zagranicznych firmach poddany został testom niestandardowy tydzień pracy, który składa się z 4 zamiast 5 dni roboczych oraz 6 zamiast 8 godzinny dzień pracy.
W Islandii wielu pracowników skróciło swój czas pracy do 35 godzin tygodniowo, zostało to przetestowane na około 2,5 tys. pracowników i efekty były zaskakująco pozytywne. Według przeprowadzonych ankiet, część osób zadeklarowała mniejszy stres związany z pracą, a kolejna część przekazała informację, iż odczuli poprawę zdrowia oraz, że lepiej radzili sobie z łączeniem życia zawodowego z prywatnym.
Z kolei w Hiszpanii planowane jest wprowadzenie tygodnia, który ma się składać z 32 godzin pracujących. Rząd popiera ten pomysł, w związku z tym zostanie przekazane na ten cel 50 mln euro. Testy będą przeprowadzane na 200 małych i średnich przedsiębiorstwach, a wyniki tego eksperymentu będą monitorowane przez 3 lata.
W Paretti również pamiętamy o równowadze i ucząc się od zagranicznych firm, na chwilę obecną testujemy pracę w zmniejszonym wymiarze godzin. Nasz tydzień składa się z 38 h zamiast 40 h! I już widać pierwsze pozytywne rezultaty
! W każdy piątek pracujemy obecnie do godziny 14:00 !