Koronawirus vs praca za granicą

Przygotowaliśmy podsumowanie tego, jak obecnie wygląda sytuacja z wyjazdami do pracy do krajów Europy zachodniej, głównie do Holandii.

Pamiętajmy, że wszelkie zmiany pojawiają się dość dynamicznie i dzisiejsze obostrzenia mogą za tydzień ulec zmianie.

Jak to jednak wygląda na dzień dzisiejszy ?

  • Jeśli myślisz o wyjeździe do pracy do Szwajcarii – niestety dziś pracę mogą podjąć jedynie osoby, które mają aktualne pozwolenie na pracę i są na terenie Szwajcarii. W obecnej sytuacji urzędy nie wydają nowych pozwoleń ludziom przyjezdnym z innych krajów, dlatego jeśli myślisz o podjęciu pracy będąc obecnie w Polsce – musisz w tym momencie poczekać.
  • Niemcy – od 10.04.2020 na <u>terenie </u>Niemiec obowiązuje kwarantanna dla osób przyjeżdżających z zagranicy. Podobnie jak w Polsce, każdy powracający do kraju będzie musiał poddać się przymusowej, 2-tygodniowej kwarantannie. Są jednak wyjątki. Dla nas, Polaków pracujących w Niemczech, najistotniejsza informacja to ta o braku konieczności poddania się kwarantannie dla osób z zamiarem podjęcia pracy na okres co najmniej trzech tygodni (pracownicy sezonowi). Jest tutaj jednak pewien warunek – w miejscu naszego zakwaterowania oraz w miejscu wykonywania pracy, w ciągu 14 dni po przyjeździe, w ramach danej grupy pracowników przekraczających granicę, wdrożone muszą zostać niezbędne działania ukierunkowane na zapewnienie higieny oraz zmierzające do ograniczenia wzajemnych kontaktów z innymi pracownikami. Jeśli nasz pracodawca działa według tych wytycznych – możemy podjąć pracę.

Z najnowszych informacji również wynika, że od poniedziałku 20.04.2020 poluzowane zostają niektóre obostrzenia w Niemczech. Ponownie zostaną otwarte sklepy w każdej możliwej branży. Wyjątkiem jest Bawaria, gdzie najpierw otwarte zostaną m.in. centra ogrodnicze oraz inne sklepy niż spożywcze np. budowlane. Od 27 kwietnia otwarte będą wszystkie sklepy działające w każdej branży, do powierzchni 800 metrów kwadratowych.

Holandia pozostawia póki co możliwość wjazdu, wyjazdu oraz rozpoczęcia pracy. Pracodawcy holenderscy patrzą nieco przychylniejszym okiem na pracowników z Polski będących i mieszkających już na terenie Holandii, jednak przyjazd nowych osób jest również jak najbardziej możliwy. Problem z wjazdem do tych krajów mogą mieć jedynie osoby nie będące obywatelami Unii Europejskiej, nie mający odpowiednich dokumentów (karty pobytu lub dokumentu pobytowego zgodnego z dyrektywą 2003/109 / WE).

Jak z dojazdem do Holandii?

Większość firm transportowych zawiesiła połączenia między Polską a Holandią, jednak jest również sporo przewoźników, którzy nadal oferują swoje usługi. Dużo ofert można znaleźć na grupach na Facebooku np. Transport Polska – Holandia.

 

Oczywiście osoby posiadające swój samochód mają ułatwione zadanie – granice dla samochodów osobowych są nadal otwarte.

  

Tu jednak ważna uwaga – warto mieć ze sobą na przejściu granicznym zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu w Holandii. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości taki dokument poświadczy o możliwości wjazdu do danego kraju. 

Jak wygląda teraz życie codzienne w Holandii?

Podobnie jak w Polsce – zamknięte jest większość szkół, barów, pubów, restauracji.
Są wprowadzone pewne restrykcje co do zgromadzeń i spotkań towarzyskich, np. nie można chodzić w odwiedziny do znajomych w więcej niż 3 osoby, na spacerach należy zachowywać dystans od innych ludzi. 

Sklepy spożywcze oczywiście działają normalnie, produktów na półkach nie brakuje.

Można uprawiać sport –  z zachowaniem zalecanej odległości 1,5m od siebie.  

Firmy nadal funkcjonują. Nadal otrzymujemy zapotrzebowanie na pracowników, głównie z branży budowlanej – cieśli szalunkowych, monterów okien, regipsiarzy, dekarzy. Jeśli jesteś chętny na wyjazd, bądź znajdujesz się obecnie w Holandii – zgłoś się  do nas

Udostępnij artykuł na:
Facebook
LinkedIn
Twitter

Zobacz nasze usługi

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NAMI!

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Wypełnij nasz formularz, napisz do nas na maila lub zadzwoń:

Zobacz nasze usługi