Czy język niemiecki jest popularny w pracy

W dobie nowoczesnych technologii, kiedy mamy już urządzenia tłumaczące rozmowy w czasie rzeczywistym nawet w 50 językach, mogłoby się wydawać, że poczciwa, tradycyjna znajomość języków obcych, jest już zbędna. Nic bardziej mylnego.

Z punktu widzenia agencji pracy, możemy zapewnić, że znajomość języka obcego jest nadal bardzo przydatną i poszukiwaną przez pracodawców umiejętnością. Najchętniej wybieranym językiem do nauki w naszym kraju jest język angielski, bardzo duża liczba kandydatów w swoich życiorysach szczyci się znajomością tego języka. Jednak, aby zwiększyć konkurencyjność na rynku pracy, naszym zdaniem, warto uczyć się mniej popularnego wśród uczących się – języka niemieckiego, którym wbrew pozorom, jako pierwszym językiem, posługuje się w Europie więcej ludzi niż językiem angielskim. Język niemiecki jest podstawowym językiem dla  około 90-95 milionów ludzi, czyli około 13% wszystkich Europejczyków, Dla przykładu – językiem angielskim, jako macierzystym w Europie posługuje się o 30 milionów ludzi mniej. Niemiecki jest urzędowym wielu prężnie rozwijających się i oferujących konkurencyjne do polskich zarobków państw. Te kraje to kolejno według liczby mieszkańców: 

Znajomość języka niemieckiego a praca za granicą

Wraz ze znajomością języka niemieckiego zwiększają się możliwości wyjazdu do któregoś z wyżej wymienionych państw. Nasza Agencja posiada oferty pracy np. w Niemczech i Szwajcarii, gdzie jednym z wymagań jest właśnie komunikatywna znajomość tego języka. Szwajcaria jest krajem, w którym zarabia się najlepiej w całej Unii Europejskiej, co zachęca dużą ilość osób z wielu krajów do poszukiwania i podjęcia tam pracy. Przez wzgląd na dużą ilość chętnych i świadomość tego, że takie same stanowiska w ich kraju są o wiele lepiej płatne niż w innych krajach członkowskich, nasi szwajcarscy partnerzy stawiają warunek, by porozumiewać się z nimi w pracy w jednym z ich języków urzędowych, czyli m.in. po niemiecku. Zatem dla takich fachowców jak mechanicy samochodowi, stolarze, dekarze czy dla cieśli szalunkowych warunkiem podjęcia dobrze płatnej pracy w tym pięknym kraju jest znajomość języka niemieckiego. 

Znajomość języka niemieckiego a praca w Polsce

Nasza agencja posiada oferty pracy z językiem niemieckim i angielskim zarówno lokalnie na opolszczyźnie, jak i w dużych polskich miastach takich jak Kraków, czy Katowice, gdzie poszukujemy pracowników dla naszych korporacyjnych klientów. Często rozpoczęcie pracy w korporacjach naszych partnerów jest już możliwe podczas studiów, gdyż proponują oni umowy nie tylko na cały etat, ale także na jego część. Dla studenta znającego języki są dobrym pierwszym krokiem w swojej karierze zawodowej. W Polsce jest wiele firm zajmujących się obsługą finansową i wsparciem technicznym dla klientów międzynarodowych, w tym klientów niemieckojęzycznych.

Dla dużych korporacji zajmujących się tego typu usługami ważna jest zazwyczaj znajomość dwóch języków:

Jak szlifować znajomość języków obcych?

Język niemiecki przyda się w zasadzie każdemu, kto chce się rozwijać czy to w obsłudze klienta, finansach i handlu, czy po prostu w celach wyjazdów zarobkowych do krajów niemieckojęzycznych. Niestety, w tym roku ze względu na koronawirusa, będziemy mieli mniejszą możliwość, aby przećwiczyć naszą znajomość języków w czasie wakacyjnych wyjazdów. Jednak internet podsuwa nam inne rozwiązania tego problemu. Aby mieć do czynienia z językiem obcym od strony praktycznej możemy zarejestrować się na stronach, gdzie ludzie uczą się sami nawzajem różnych języków. Przykładem takiej strony jest Polyglot Club– możemy tam spotkać ludzi z całego świata, którzy mają jeden cel, a mianowicie nauczyć się dobrze posługiwać się danym językiem. Innym sposobem na naukę języka są aplikacje typu Duolingo– poświęcamy jedynie 5 minut codziennie na naukę, zbieramy punkty i dobrze się bawimy, a przy tym szlifujemy swoje umiejętności 🙂

 

 

 

Udostępnij artykuł na:
Facebook
LinkedIn
Twitter

Zobacz nasze usługi

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NAMI!

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Wypełnij nasz formularz, napisz do nas na maila lub zadzwoń:

Zobacz nasze usługi