Mity o pracy tymczasowej

OBALAMY MITY! PRZEDSTAWIAMY FAKTY!

Agencja pracy jest czasem postrzegana jak piąte koło u wozu- niepotrzebne,ale też mające wady. Jednak w obecnych czasach  bardzo dużo się zmieniło. Aktualnie agencja pracy jest jak mięciutka poduszka, która chroni przed niebezpieczeństwami i pozwala spokojnie spać.

Czym jest praca tymczasowa?

  • wg ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych jest to wykonywanie zadań na rzecz danego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie 36 kolejnych miesięcy.

Kim jest pracodawca użytkownik?

  • jest to pracodawca bądź podmiot, który w rozumieniu Kodeksu pracy nie jest pracodawcą. Wyznacza i kontroluje on wykonywanie zadań powierzonych pracownikom skierowanych do pracy przez agencje pracy tymczasowej.

Umowa o pracę tymczasową:

umowa o pracę tymczasową zawierana jest na czas określony i:

  • określa rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu;
  • wskazuje wymagania kwalifikacyjne, które są niezbędne do wykonywania pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu;
  • określa przewidywany okres wykonywania pracy tymczasowej;
  • zawiera informację o wymiarze czasu pracy pracownika tymczasowego;
  • określa miejsce oraz godziny wykonywania pracy tymczasowej.

Czy pracując w oparciu o umowę o pracę tymczasową przysługuje mi urlop wypoczynkowy?

  • Tak. Pracownik tymczasowy otrzymuje 2 dni urlopu wypoczynkowego w zamian za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika.

Czy w związku z tym, że jestem zatrudniony przez agencję pracy mogę być traktowany inaczej (gorzej) niż pracownik zatrudniony bezpośrednio u pracodawcy?

  • Warunki pracy i inne warunki zatrudnienia, które przysługują pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy nie mogą być mniej korzystne dla pracownika tymczasowego. Oznacza to m.in. że wysokość wynagrodzenia otrzymywanego w zamian za pracę na tym samym stanowisku powinna być taka sama dla pracownika tymczasowego jak i pracownika, który jest zatrudniony bezpośrednio u pracodawcy.

Czy agencja pobiera opłatę za to, że mnie zatrudnia?

  • Nie, agencja nie pobiera żadnych opłat, ani nie pomniejsza wynagrodzeń pracowników tymczasowych w związku z tym, że kieruje ich do pracy. Często w odpowiedzi na to pytanie pada kolejne: W takim razie na czym agencje pracy zarabiają? Wynagrodzenie agencji wynika z umowy z pracodawcą użytkownikiem, który opłaca usługi agencji pracy tymczasowej.

Wysokość wynagrodzenia i warunki, które otrzymasz w związku z pracą tymczasową będą takie same jakbyś był zatrudniony bezpośrednio u tego pracodawcy- jest to regulowane przez odpowiednie przepisy prawne.

Nie obawiaj się pracy tymczasowej! Może okazać się ona dla Ciebie przepustką do kariery. Najczęściej koniec umowy o pracę tymczasową wynika z przejścia pracownika tymczasowego bezpośrednio pod skrzydła pracodawcy.

Definicje na podstawie: Dz.U. 2003 Nr 166 poz. 1608 USTAWA z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
Udostępnij artykuł na:
Facebook
LinkedIn
Twitter

Zobacz nasze usługi

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NAMI!

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Wypełnij nasz formularz, napisz do nas na maila lub zadzwoń:

Zobacz nasze usługi