Święta za granicą

Święta w tym roku będą na pewno inne niż w zeszłych latach. Pandemia koronawirusa sprawiła, że musimy przestrzegać różnego rodzaju obostrzeń i stosować się do zakazów. Jak w takim razie okres świąteczny i noworoczny będzie wyglądał w krajach UE?

Holandia

Podczas Świąt Bożego Narodzenia można w Holandii przyjąć do domu tylko 3 gości, oprócz dzieci do 13 roku życia.

Spacery dozwolone są tylko w 2 osoby (lub jedną rodziną), zachowując przy tym 1,5 m odległości między sobą. 

Co ze sklepami, kinami, teatrami?

 • Wszystkie sklepy, oprócz tych sprzedających produkty niezbędne do codziennego życia, będą zamknięte.Supermarkety, sklepy mięsne, piekarnie, drogerie, stacje benzynowe pozostają otwarte.
 • Parki rozrywki, kina, teatry i inne instytucje kultury zostają zamknięte. 

Siłownie i zawody kontaktowe:

 • Salony fryzjerskie i kosmetyczne są zamknięte. 
 • Sauny, siłownie, pływalnie również są wyłączone z użytku. 
 • Dozwolony jest sport na świeżym powietrzu, ale tylko w 2 osoby utrzymując przy tym bezpieczną odległość 1,5 m. Treningi w grupie i zawody sportowe są niedozwolone.
 • Miejsca do uprawiania sportu na świeżym powietrzu pozostają otwarte dla osób poniżej osiemnastego roku życia, które nie muszą zachowywać bezpiecznej odległości 1,5 m.

Szkoły i ośrodki opieki nad dziećmi:

 • W Holandii od środy 16 grudnia do poniedziałku 18 stycznia 2021 r. szkoły i ośrodki opieki nad dziećmi zostaną zamknięte.

Podróże zagraniczne:

 • Zdecydowanie odradza się rezerwowania podroży zagranicznych do połowy marca 2021 r., chyba, że są to podróże absolutnie konieczne. UWAGA: odwiedziny rodziny w Polsce nie są wyjazdami koniecznymi.

Hotele, restauracje i kawiarnie:

 • Hotele pozostają otwarte, ale nie mogą serwować posiłków. Serwis pokojowy również jest niedozwolony.
 • Pozostałe lokale gastronomiczne, takie jak: restauracje i kawiarnie pozostają zamknięte.
 • Zamawianie jedzenia na wynos nadal jest dozwolone.

Ważna informacja: 

Osoby przyjeżdżające czy powracające z krajów oznaczonych kolorem pomarańczowym np. Polska, powinny poddać sie 10-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Holandii.

Włochy

Normalnie na święta Włosi spotykają się całymi rodzinami. 

Lecz w tym roku, nawet pomimo lekko spadku liczby zakażń, włoski rząd wprowadził w okresie Świąt ponownie lockdown.

 •  Od 24 do 27 grudnia z domu będzie wolno wychodzić tylko na niezbędne zakupy np. do sklepu spożywczego czy apteki albo do pracy. 
 • Wszystkie inne sklepy, bary i restauracje są zamknięte. Do 6 stycznia obowiązuje poza tym zakaz opuszczania własnego regionu.

Do 15 stycznia każdy, kto będzie wjeżdżał do Włoch z zagranicy, będzie musiał poddać się 14-dniowej kwarantannie.

BELGIA

Jeśli chodzi o liczbę osób w święta – Belgowie mogą zaprosić do siebie na Wigilię jednego gościa.  Jeśli jednak spotkanie odbywa się w ogródku – gości może być trzech . 

Bruksela nie zdecydowała się na skrócenie na czas świąt godziny policyjnej, która w mieście obowiązuje od godz. 22.00 do godz. 6.00 rano.

FRANCJA

We Francji nie udało się również dość istotnie zmniejszyć liczy dziennych zakażeń – stąd przedłużenie kwarantanny. O 15 dni dłużej nieczynne będą kina i teatry. Wizyty w muzeach – jedynie wirtualnie.

Do końca stycznia zamknięte będą restauracje i bary. Do Święta Trzech Króli nieczynne będą w górach wyciągi i kolejki. Na granicach będą nasilone kontrole. Od połowy grudnia można się swobodnie poruszać po Francji bez specjalnego glejtu, ale wprowadza się godzinę policyjną między 20.00 a 6.00 rano – także w Sylwestra.

SZWAJCARIA

Od minionej soboty osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z naszego kraju nie tylko nie muszą odbywać 10-dniowej kwarantanny, ale i przedstawiać negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Kwarantanna dla Polaków nie trwała zatem długo, bo ok 5 dni. 

W Szwajcarii otwarte są hotele i pensjonaty, ale z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Swobodnie można też korzystać z uroków ośrodków narciarskich, a to sprawia, że Szwajcaria jest w tej chwili jedynym alpejskim krajem, który na to pozwala.

Od 22 grudnia do 21 stycznia, w tym także w okresie świątecznym, zamknięte będą jednak wszystkie zakłady gastronomiczne z wyjątkiem restauracji hotelowych. Dozwolone wciąż będzie serwowanie przez restauracje posiłków na wynos.

My ze swojej strony życzymy wszystkim zdrowych i w miarę możliwości rodzinnych, ale i bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia. 
Oby były to ostatnie święta z towarzyszącymi nam zakazami i obostrzeniami 🙂
Zespół PARETTi
Udostępnij artykuł na:
Facebook
LinkedIn
Twitter

Zobacz nasze usługi

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NAMI!

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Wypełnij nasz formularz, napisz do nas na maila lub zadzwoń:

Zobacz nasze usługi