Wyjazd za granicę a kwarantanna

Wyjeżdżasz za granicę?
Czy konieczna jest kwarantanna?
Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Finlandia

Przygotowaliśmy małą aktualizację informacji dotyczącą kwestii kwarantanny oraz obostrzeń w Holandii, Niemczech, Szwajcarii oraz Finlandii dla osób, które pracują, bądź chciałyby podjąć pracę w tych krajach. 

Tak jak poprzednim razem, zaznaczamy, że sytuacja dynamicznie się zmienia i nasze opracowanie jest aktualne na dzień 19.10.2020

Co trzeba wiedzieć?

Tak więc, jeśli chodzi o Holandię – dla Królestwa Niderlandów Polska jest strefą pomarańczową, co oznacza że odbycie 10 dniowej kwarantanny jest “zalecane”. Innymi słowy, na razie nie jest konieczna izolacja po przyjeździe do Holandii.
Jednak w dużej mierze zależy też to od pracodawcy. Jeśli nasz obecny lub przyszły pracodawca uzna, że chce wysłać nas na 10 dniową izolację po przyjechaniu z Polski – ma do tego prawo. 

W Holandii są również wprowadzone inne obostrzenia:

  • zamknięte zostają bary i restauracje – jedzenie będzie można kupować jedynie na wynos,
  • po godzinie 20:00 nie kupimy w Holandii alkoholu,
  • liczba gości w domu nie może przekroczyć 3 osób.

W Niemczech:

W przypadku Niemiec, z najnowszych informacji wynika, że 17 października rejony: Kujawsko-Pomorski, Małopolski, Podlaski, Pomorski i  Świętokrzyski  zostają uznane za regiony zagrożone COVID-19. Dla osób przyjeżdżających z tych regionów do Niemiec oznacza to obowiązkową kwarantannę oraz testy. 

Jeśli swoją podróż do Niemiec rozpoczynasz w którymś z wymienionych województw, musisz wykonać test na obecność koronawirusa 48 godz. przed wjazdem do Niemiec lub wykonać taki test bezpośrednio po wjeździe do Niemiec. Listę punktów przeprowadzających testy w Niemczech znajdziesz na stronach internetowych kraju związkowego lub uzyskasz we właściwym urzędzie ds. zdrowia. (źródło: gov.pl)

Jadąc do Holandii przez terytorium Niemiec samochodem nie ma obowiązku odbycia kwarantanny ani wykonania testu. Należy jednak unikać zbędnych postojów w Niemczech.

SZWAJCARIA

Tutaj krótko: Polacy mogą wjechać i pracować w tym kraju bez konieczności odbywania kwarantanny i  wykonywania testów.

FINLANDIA

Możemy udać się do tego kraju, jeśli jedziemy do pracy. Jednak musimy wykonać w Polsce test na COVID-19. Jeśli mamy wynik negatywny, możemy udać się na miejsce, przy czym w Finlandii pracodawca również wysyła nas na ponowny test. Po otrzymaniu wyników, jeśli oczywiście są negatywne, możemy rozpocząć pracę.

Udostępnij artykuł na:
Facebook
LinkedIn
Twitter

Zobacz nasze usługi

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NAMI!

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Wypełnij nasz formularz, napisz do nas na maila lub zadzwoń:

Zobacz nasze usługi