Kobiety na rynku pracy

Ponad 100 lat temu kobiety w Polsce zyskały prawa wyborcze, co przyczyniło się także do zajmowania przez nie stanowisk publicznych. Dla kobiet na rynku pracy był to ważny, przełomowy krok i niezwykle istotny czas dla kobiet.

Obecnie panie realizują się na płaszczyźnie zawodowej w najrozmaitszych zawodach. Pełnią ważne funkcje w państwie , zasiadają w rządzie, przewodzą różnym zrzeszeniom i organizacjom i stoją na czele obrony pewnych wartości i zasad dumnie ich broniąc.

Bez wątpienia nadal istnieje dość mocny podział rynku pracy, na zawody typowo damskie i męskie ale co cieszy, coraz więcej kobiet podejmuje się pracy w zawodach kojarzonych powszechnie za pracę wyłączenie dla panów.

Z obadania Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce w 2020 roku przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny ( badania prowadzone są, co dwa lata ), jednoznacznie wynika, że nadal panowie osiągają wyższy poziom wynagrodzenia. Bowiem przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mężczyzn było o 14,7 % wyższe od wynagrodzenia kobiet.

     W jakich zawodach Panie realizują się coraz śmielej?

>> Kobiety fenomenalnie odnajdują się za kierownicą autobusów miejskich czy tramwajów. Coraz więcej też można spotkać opinii, że sprawdzają się na tym stanowisku lepiej niż panowie – są bardziej opanowane i skoncentrowane oraz są przychylniejsze i życzliwsze dla pasażerów.

>> Coraz więcej Pań decyduje się na studia informatyczne i rozwój w tej niezwykle atrakcyjnej pod względem zarobkowym i przyszłościowej branży. Jest to jednak nadal zbyt mały odsetek, a różnice w wysokości wynagrodzeń są nadal zauważalne.

Dlatego niedawno PARETTi współorganizowało razem z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu niesamowitą inicjatywę Europa Direct – „Warsztaty z programowania stron internetowych dla Kobiet”. Były to niezwykle cenne i owocne spotkania, ważne dla naszego regionu, ponieważ zaledwie 0,2% stanowią tu panię wśród wszystkich osób zatrudnionych w branży IT.

Warsztaty z programowania stron internetowych dla Kobiet

>> Panie także coraz liczniej decydują się na służbę w Wojsku – choć mają w tym aspekcie sporo wyzwań, jeżeli chodzi o przekonanie otoczenia o słuszności ich wyboru czy chociażby pokonanie wysokich wymagań sprawnościowych.

>> Kobiety coraz śmielej zarządzają brygadami mężczyzn w branży budowlanej na stanowisku kierownika budowy, gdzie dają się poznać jako osoby zorganizowane i dokładne w działaniu.

     To tylko przykłady nielicznych zawodów „męskich”, w które coraz odważniej wkraczają kobiety. Sami jako Agencja Pracy dostrzegamy pojawiające się na rynku pracy zmiany w tym obszarze. Panie bowiem świetnie sprawdzają się w zawodzie spawacza czy w pracy na magazynie, jako operator wózka widłowego!

—> Idealnym przykładem na to, że idziemy z duchem czasu, jest chociażby fakt, że po raz pierwszy kobieta, Stephanie Frappart była sędzia na mundialu w spotkaniu Niemiec z Kostaryką.

     Poza wspomnianym stanowiskiem kierowcy autobusu, w którym panie sprawdzają się rewelacyjnie, są także zawody, w których płeć piękna góruje nad panami. Kobiety są świetnymi adwokatami, bowiem, wykazują się wysokimi zdolnościami interpersonalnymi, są bardziej komunikatywne i zwracają większą uwagę na niuanse. Kobieca intuicja i predyspozycje do dociekania, sprawiają, że panie radzą sobie lepiej w zawodzie kryminologa, a zdolność empatii powala mi przodować na stanowisku chociażby psychologa, ponieważ wzbudzają większe zaufanie.

     Nie należy zapominać także o tym, że wiele firm na rynku działa pod kierownictwem pań, które znakomicie się sprawdzają na stanowiskach menadżerskich. Jesteśmy tego świetnym przykładem, ponieważ od lat z sukcesem naszą firmą zarządza właśnie Kobieta. Poza tym w naszym zespole także przeważają panie, które na co dzień z dużą determinacją współpracują z Klientami z różnych branż – w tym także, tych, w których zdecydowanie przeważają mężczyźni.

Przy tej okazji chcemy podkreślić, że coraz więcej przedsiębiorców wspiera kobiety na rynku pracy, pod kątem powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim, dając chociażby możliwość pracy zdalnej czy hybrydowej- co także działa w naszej firmie.

NEWS » » W związku z tym mają nastąpić zmiany w Kodeksie pracy dotyczące możliwości pracy zdalnej dla rodziców dzieci do 4 roku życia.

     Bez wątpienia idziemy z duchem czasu, jeżeli chodzi o zachodzące na rynku pracy zmiany. W dalszym ciągu zauważalne są jednak różnice w wysokości wynagrodzeń między kobietami a mężczyznami, a w wielu branżach panie muszą jeszcze sporo „udowadniać”, żeby środowisko uznało, je za wystarczająco dobre w danym fachu. My nie mamy wątpliwości, że o tym czy dany pracownik jest odpowiednio dobry na dane stanowisko świadczy jego wiedza, kompetencje oraz zdobyte doświadczenie, a nie płeć.

Udostępnij artykuł na:
Facebook
LinkedIn
Twitter

Zobacz nasze usługi

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NAMI!

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Wypełnij nasz formularz, napisz do nas na maila lub zadzwoń:

Zobacz nasze usługi