Postanowienia noworoczne w kontekście zawodowym

Nowy rok – nowa/nowy ja!

Chyba każdy z nas to zna. Wraz z nadchodzącym, nowym rokiem wyznaczamy sobie postanowienia, które mają sprawić, że nasza codzienność będzie lepsza, atrakcyjniejsza, może i nawet wygodniejsza. Pewnie nikogo nie zaskoczymy, że najczęściej planujemy rzucić palenie, chodzić na siłownię, zdrowo się odżywiać czy więcej podróżować. To świetne postanowienia, ale dotyczą głównie naszego życia prywatnego. A co ze sferą zawodową? Przecież jest ona równie ważna i w ogromnym stopniu wpływa na komfort naszej codzienności.

Postanowienia noworoczne to nic innego, jak cele, które sobie stawiamy. Ich odpowiednie sformułowanie może znacznie wpłynąć na poziom motywacji do ich realizacji. Dlatego przystępując do wyznaczania celów, zwłaszcza zawodowych, skorzystajmy z metody SMART. Wtedy będziemy mieć pewność, że jest tak, jak być powinno. Dla tych, którzy nie znają, a może nie pamiętają na czym ona polega, krótkie przypomnienie.

Założeniem jest, aby nasze cele / postanowienia były :

S – specific – sprecyzowane

M – measurable – mierzalne

A – atracctive – atrakcyjne

R – realistic – realne

T – time-based – określone w czasie.

 

A jakie postanowienia na nowy rok możemy sobie wyznaczyć w sferze zawodowej?

 • ZMIANA PRACY

  z pewnością wiele osób wraz z nowym rokiem planuje zmianę miejsca pracy. Od kilku lat spotykamy się z określeniem „rynek pracownika”. Oznacza to, że poszukujący nowych wyzwań zawodowych mają spore pole manewru w wybieraniu ofert pracy. W czasie pandemii nowe zatrudnienia zostały chwilowo wstrzymane w niektórych branżach, ale teraz ponownie obserwujemy duże zapotrzebowanie na pracowników. Poszukujący pracy mają także do dyspozycji bogate możliwości wyszukiwania najbardziej atrakcyjnych dla siebie ofert. Już nie tylko są to portale z ogłoszeniami, ale także social media: Facebook, Linkedin, Instagram, gdzie pracodawcy intesywnie i kreatywnie poszukują osób do pracy. Są również agencje pracy, takie jak nasza, z której wsparcia obecnie korzysta wiele przedsiębiorców, w tym bardzo duże firmy.

 • PRZEBRANŻOWIENIE SIĘ

  Można nie tylko zmienić pracę, ale także całkowicie się przebranżowić. Przykładem może być tu branża IT, która atrakcyjnymi zarobkami przyciąga coraz większą ilość osób.

 • ROZWÓJ KOMPETENCJI

  To z pewnością powinno być postanowienie, które warto sobie wyznaczać każdego roku. Poszerzanie swojej wiedzy jest niezwykle ważne. Na rynku istnieje bogata oferta kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych, a obecnie sporo z nich odbywa się zdalnie, co znaczenie ułatwia nam możliwość ich odbycia i zorganizowania na nie czasu.

 • ZAŁOŻENIE WŁASNEJ FIRMY

  To odważny krok ale nie bez powodu mówi się, że „do odważnych świat należy”. Jeżeli dobrze wpiszemy się w potrzeby rynku, jesteśmy w czymś naprawdę dobrzy i odpowiednio się przygotujemy – powinno się udać. Czas pandemii utrudnił funkcjonowanie wielu branż ale wielu też sprzyjał. Myślimy, że obecnie, np. mini żłobki domowe, cieszyłyby się ogromnym powodzeniem 🙂 – warto iść z nurtem i chwytać okazje.

 • AWANS lub PODWYŻKA

  Naszym noworocznym celem może być także dążenie do wzrostu wynagrodzenia czy uzyskania awansu zawodowego, a co za tym idzie wyższego stanowiska. Możliwość rozwoju w strukturach firmy staje się coraz ważniejszym elementem motywujących pracowników do pracy i pozostania w danej firmie.

 • DZIAŁALNOŚĆ DODATKOWA , CHARYTATYWNA

  Pięknym i ważnym postanowieniem może być również chęć niesienia pomocy innym czy podjęcia inicjatyw w słusznych sprawach. Nasza firma podejmuje szereg działań w ramach CSR – Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Wspieramy, m.in. inicjatywy charytatywne, takie jak Szlachetna paczka czy staramy się, na ile to możliwe dbać o środowisko, używając chociażby eko gadżetów.

  Zachęcamy wszystkim do czynienia dobra 🙂

 • ZMIANA NASTAWIENIA DO PRACY CZY WSPÓŁPRACOWNIKÓW

Być może warto z nowym rokiem przyjrzeć się naszej codzienności. Może stwierdzimy, że pracujemy zbyt dużo, a może zbyt mało. Może brak nam asertywności lub jesteśmy zbyt wymagający wobec kolegów z pracy. Warte przemyślenia.

 

To tylko kilka przykładów postanowień, które możemy sobie wyznaczyć. Prawda jest taka, że ilu ludzi tyle pomysłów, potrzeb i kierunków działania. Pewne jest jednak, że koniec roku to świetny czas na zatrzymanie się, przeanalizowanie wielu spraw i określenie takich postanowień noworocznych, które ułatwią nam życie i spowodują, że będziemy bardziej szczęśliwi, czego wszystkim życzymy w nadchodzącym roku 🙂

 

 

Udostępnij artykuł na:
Facebook
LinkedIn
Twitter

Zobacz nasze usługi

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NAMI!

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Wypełnij nasz formularz, napisz do nas na maila lub zadzwoń:

Zobacz nasze usługi