Studia zaoczne – czy to właściwy wybór?

czy warto isc na studia zaoczne
Przez długi czas utrzymywało się przekonanie, że osoby, które studiują zaocznie to te, które nie dostały się na studia dziennie lub nie potrafiły sobie poradzić. Generalnie studia zaoczne były zawsze postrzegane jako te gorsze. Czy faktycznie tak jest? Czy studenci studiów zaocznych są uważani za gorszych od tych, którzy wybrali studia dzienne?

Czasy się zmieniły a razem z nimi opinia na temat trybu studiów. Często można usłyszeć, że osoba, która decyduje się na studia zaoczne, a w tygodniu pracuje jest bardziej zaradna i poważnie myśli o swojej przyszłości. Ale ile ludzi tyle opinii, jedni mówią, że na studiach dziennych są w stanie przyswoić więcej wiedzy, drudzy, że studia zaoczne są o wiele lepsze.

Jak jest dziś?

 

Na chwilę obecną bardzo duża liczba osób decyduje się na studia zaoczne, co też można zauważyć, gdy na weekend wszystkie parkingi i chodniki przy uczelniach są przepełnione zaparkowanymi samochodami. Dlaczego tak się dzieje? Bo to najlepsza alternatywa dla osób chcących zdobywać wiedzę i doświadczenie w tym samym czasie, które tak bardzo jest dzisiaj cenione przez pracodawców. Ale czy można stwierdzić, że studia zaoczne są lepsze od dziennych? To już kwestia indywidualna, każdy ma swoje zdanie.

Studiowanie w trybie zaocznym niestety wiąże się z wieloma wyrzeczeniami a przy tym wszystkim, trzeba umieć bardzo dobrze organizować swój czas. Ale są też plusy – weekend na uczelni można traktować jako odskocznię od codzienności, spotkać wielu ciekawych ludzi i oczywiście zaczerpnąć dużo przydatnej wiedzy.

Zarobki – jak to wygląda u studentów i w której grupie można liczyć na większe?

 

Osoba studiująca w weekendy ma praktycznie cały tydzień roboczy do dyspozycji, więc ma możliwość podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin, a co za tym idzie, dostaje również pełne wynagrodzenie i może liczyć na stabilną umowę o pracę, która daje wiele przywilejów.

A co z osobami, które studiują w trybie dziennym?

 

Na chwilę obecną, pracodawcy są otwarci na studentów i oferują pełen wachlarz możliwości. Na co w takim razie można liczyć? Na pewno na możliwość podjęcia pracy w niepełnym wymiarze godzin, elastyczność, np. umowę zlecenie, która jest dla studentów nieobjęta obowiązkiem odprowadzania składek ZUS.

Sama jestem studentką studiów zaocznych i łączę naukę z pracą – wiem, że na pewno zaowocuje to w przyszłości, więc z czystym sercem mogę polecić to każdemu, kto chce ucząc się, jednocześnie zdobywać cenne doświadczenie zawodowe!

PLUSY

  • możliwość podjęcia pracy na pełen etat
  • zdobywanie doświadczenia zawodowego
  • studia można traktować jako odskocznię od codziennego życia
  • możliwość spotkania ciekawych ludzi, z większym doświadczeniem

MINUSY

  • brak wolnego czasu w weekendy
  • bardzo duża ilość materiału do przyswojenia w krótkim czasie
  • dużo projektów, prezentacji itd. do zrobienia w domu
  • studia są płatne
Udostępnij artykuł na:
Facebook
LinkedIn
Twitter

Zobacz nasze usługi

SKONTAKTUJ SIĘ

Z NAMI!

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Wypełnij nasz formularz, napisz do nas na maila lub zadzwoń:

Zobacz nasze usługi